
Here is a table listing some common ingredients and their prices per several different measurements. Your cost per serving will vary widely depending on many factors, but here are some numbers to start with.
Ingredient prices per measurement
Price |
Item |
Size |
lb |
$/lb |
C |
$/C |
oz |
$/oz |
T |
$/T |
t |
$/t |
Qty |
$/Qty |
$0.98 |
Baking Powder |
7 oz |
7 oz |
$0.14/oz |
126 T |
$0.01/T |
378 t |
$0.00/t |
$2.00 |
Beef, ground |
1 lb |
1 lb |
$2.00/lb |
16 oz |
$0.13/oz |
$1.14 |
Black beans, dry |
1 lb |
1 lb |
$1.14/lb |
2.30 c |
$0.50/c |
$2.00 |
Bouillon Cubes |
25 cubes |
25 Cubes |
$0.08/cube |
$2.79 |
Bread |
loaf = slices |
4 C |
$0.70/C |
24 Q |
$0.12/Q |
$1.50 |
Bread crumbs |
15 oz |
1.80 C |
$0.83/C |
15 oz |
$0.10/oz |
$2.50 |
Butter |
16 oz |
4 C |
$0.63/C |
16 oz |
$0.16/oz |
32 T |
$0.08/T |
96 T |
$0.03/t |
$2.04 |
Cabbage |
3 lb head |
3 lb |
$0.68/lb |
12 C |
$0.17/C |
$4.13 |
Carrots |
5 lb |
5 lb |
$0.83/lb |
15 C |
$0.28/C |
20 Q |
$0.21/Q |
$0.99 |
Celery |
10 stalks |
10/Q |
$0.10/Q |
$2.50 |
Cheese |
10 oz |
2.50 C |
$1.00/C |
10 oz |
$0.25/oz |
$1.00 |
Chili Powder |
2.5 oz |
2.50 oz |
$0.40/oz |
10 T |
$0.10/T |
30 T |
$0.03/t |
$1.00 |
Cinnamon |
2.5 oz |
2.50 oz |
$0.40/oz |
10 T |
$0.10/T |
30 T |
$0.03/t |
$0.56 |
Corn, Can (veg) |
15 oz |
2 C |
$0.28/C |
15 oz |
$0.04/oz |
$1.55 |
Cornmeal |
2 lb |
2 lb |
$0.78/lb |
6 C |
$0.26/C |
96 T |
$0.02/T |
288 T |
$0.01/t |
$6.99 |
Dry milk, Instant nonfat |
25.6 oz dry |
6 C |
$1.17/C |
25.60 oz |
$0.27/oz |
$2.50 |
Egg noodles |
12 oz |
0.75 lb |
$3.33/lb |
3.75 C |
$0.67/C |
12 oz |
$0.21/oz |
$2.99 |
Eggs |
1 dozen |
12 |
$0.25 |
$2.45 |
Flour, All purp. |
5 lb |
5 lb |
$0.49/lb |
20 C |
$0.12/C |
80 oz |
$0.03/oz |
640 T |
$0.00/T |
1920 T |
$0.00/t |
|
$5.00 |
Flour, Wheat |
5 lb |
5 lb |
$1.00/lb |
19 C |
$0.26/C |
80 oz |
$0.06/oz |
304 T |
$0.02/T |
912 T |
$0.01/t |
|
$1.00 |
Garlic Powder |
2.5 oz |
2.50 oz |
$0.40/oz |
10 T |
$0.10/T |
30 T |
$0.03/t |
$0.98 |
Green peas, Can (veg) |
15 oz |
2 C |
$0.49/C |
15 oz |
$0.07/oz |
$0.58 |
Greens, Can |
15 oz |
2 C |
$0.29/C |
15 oz |
$0.04/oz |
$2.74 |
Hot dogs |
1 lb = 8 hot dogs |
8 Q |
$0.34/Q |
$1.48 |
Jelly |
32 oz |
4 C |
$0.37/C |
32 oz |
$0.05/oz |
$1.52 |
Juice, Frozen orange conc. |
1 can = juice |
6 C |
$0.25/C |
48 oz |
$0.03/oz |
$1.00 |
Kidney beans, dry |
1 lb |
1 lb |
$1.00/lb |
2.30 C |
$0.43/C |
$2.00 |
Lemon juice |
2 oz |
0.25 C |
$8.00/C |
2 oz |
$1.00/oz |
4 T |
$0.50/T |
12 T |
$0.17/t |
$0.94 |
Lentils |
1 lb |
1 lb |
$0.94/lb |
2.25 C |
$0.42/C |
$1.24 |
Lima beans |
1 lb |
1 lb |
$1.24/lb |
2.60 C |
$0.48/C |
$1.50 |
Macaroni & Cheese |
3 boxes |
3 Q |
$0.50/Q |
$1.36 |
Margarine |
2 lb |
2 lb |
$0.68/lb |
4 C |
$0.34/C |
64 T |
$0.02/T |
192 T |
$0.01/t |
$3.29 |
Mayonnaise |
30 oz |
3.75 C |
$0.88/C |
60 T |
$0.05/T |
180 T |
$0.02/t |
$3.50 |
Milk |
Gallon |
128 C |
$0.03/C |
2048 T |
$0.00/T |
6144 T |
$0.00/t |
$2.50 |
Molasses |
12 oz |
1.50 C |
1.67/C |
12 oz |
$0.21/oz |
24 T |
$0.10/T |
72 T |
$0.03/t |
$2.50 |
Oatmeal |
2 lb 10 oz |
2.60 lb |
$0.96/lb |
7.80 C |
$0.32/C |
$4.29 |
Oil, Vegetable |
48 oz |
6 C |
$0.72/C |
48 oz |
$0.09/oz |
96 T |
$0.04/T |
288 T |
$0.01/t |
$2.00 |
Onions |
3 lb |
3 lb |
$0.67/lb |
15 Q |
$0.13/Q |
$1.00 |
Pasta |
1 lb dry |
1 lb |
$1.00/lb |
4 C |
$0.25/C |
$1.99 |
Peanut butter |
18 oz |
2.25 C |
$0.88/C |
18 oz |
$0.11/oz |
36 T |
$0.06/T |
108 T |
$0.02/t |
$2.50 |
Peanuts |
16 oz |
2 C |
$1.25/C |
16 oz |
$0.16/oz |
32 T |
$0.08/T |
96 T |
$0.03/t |
$1.00 |
Pepper |
8 oz |
8 oz |
$0.13/oz |
32 T |
$0.03/T |
96 T |
$0.01/t |
$0.70 |
Pepper, Green |
1 |
1 Q |
$0.70/Q |
$1.15 |
Pinto beans, dry |
1 lb |
1 lb |
$1.15/lb |
2.30 C |
$0.50/C |
$1.99 |
Potatoes |
5 lb |
5 lb |
$0.40/lb |
2 C |
$1.00/C |
15 oz |
$0.13/oz |
15 Q |
$0.13/Q |
$2.55 |
Potato, Mashed flakes |
15 oz |
2 C |
$1.28/C |
15 oz |
$0.17/oz |
$2.55 |
Raisins |
9 oz |
1.50 C |
$1.70/C |
9 oz |
$0.28/oz |
$1.00 |
Ramen Noodles |
12 packs |
12 Q |
$0.08/Q |
$3.50 |
Rice, Long grain white |
5 lb |
5 lb |
$0.20/lb |
4 C |
$0.88/C |
$0.80 |
Salmon, Can |
6 oz |
6 oz |
$0.13/oz |
0.75 T |
$1.07/T |
2.25 t |
$0.36/t |
$0.50 |
Salt |
8 oz |
8 oz |
$0.06/oz |
32 T |
$0.02/T |
96 T |
$0.01/t |
$3.85 |
Shortening |
16 oz |
4 C |
$0.96/C |
16 oz |
$0.24/oz |
32 T |
$0.12/T |
96 T |
$0.04/t |
$0.58 |
Spinach, Can |
15 oz |
2 C |
$0.29/C |
15 oz |
$0.04/oz |
$1.29 16 oz |
Sugar, Brown |
16 oz |
1 lb |
$1.29/lb |
2.25 C |
$0.57/C |
16 oz |
$0.08/oz |
36 T |
$0.04/T |
108 T |
$0.01/t |
|
$3.59 |
Sugar |
5 lb |
5 lb |
0.72/lb |
11.25 C |
$0.32/C |
180 T |
$0.02/T |
540 T |
$0.01/t |
$2.00 |
Syrup, Pancake |
32 oz |
4 C |
$0.50/C |
32 oz |
$0.06/oz |
64 T |
$0.03/T |
192 T |
$0.01/t |
$1.99 |
Tea Bags |
100 ct |
100 Q |
$0.02/Q |
$0.87 |
Tomato |
1 |
0.33 lb |
$2.64/lb |
1 Q |
$0.87/Q |
$0.87 |
Tomatoes, Can |
28 oz |
3 C |
$0.29/C |
28 oz |
$0.03/oz |
$0.82 |
Tuna, Can |
6 oz |
6 oz |
$0.14/oz |
$1.19 |
Vanilla |
8 oz |
8 oz |
$0.15/oz |
16 T |
$0.07/T |
48 T |
$0.02/t |
$0.74 |
Vinegar |
16 oz |
2 C |
$0.37/C |
16 oz |
$0.05/oz |
32 T |
$0.02/T |
96 T |
$0.01/t |
$1.06 |
Yeast |
3 packs |
0.25 oz |
$4.24/oz |
2.25 t |
$0.47/t |
3 Q |
$0.35/Q |
$1.67 |
Yogurt |
quart |
4 C |
$0.42/C |
24 oz |
$0.07/oz |
Price Book 2011 NY
Price book 2011 Buffalo NY area includes baby and cats, set up to work as your shopping list as well, .xlsx Excel 2007 file
We hope you enjoyed Care Package for the Hard Times Kitchen – Calculating Price Per Serving
Care Package for the Hard Times Kitchen Challenge is a site I created in 2010
[contentblock id=2]