When kid #3 was born it had been ten years. I admit my Sesame Street days were long past and my nursery rhymes were rusty.
I have created a cheat sheet for parents, a collection of songs to sing to babies.
Category Archives: MoreWithLessMom
I recently saw a commercial that was for the Poison Control Center. And I confess, that number was not in my cell phone. On the fridge, yes. In Outlook, yes. But not on my phone. In my house we don’t … Continue reading
Recently my tweens participated in a zombie walk for the Buffalo Library (event on Facebook). I did a basic makeup job myself. I am by no means a makeup artist, but I did spend some time perusing the web and … Continue reading
There is a DIY Rotating Goal List on fire on Pinterest right now. Here is a bare bones Rotating Goal List for your printing pleasure.
Continue readingParty plans for thrifty people: you don’t have to have a lot of money to have a lot of fun! Preparing for a birthday sleepover party for a soon-to-be 12 year old girl can be a lot of work. Here … Continue reading
I can buy a box of spaghetti for $1, and Ramen noodles are less than a penny cheaper per pound. What can I get for the same amount (or less) that is better for us?
Many people struggle on a very tight food budget. The food stamps budget is difficult, you must be thrifty and economical. It has been proven that highly processed foods cost less than nutritionally dense, fresh foods. It is very tempting to grab that $1 package of noodles and chow down on those calories. However, when you buy foods like this you’re not getting as much nutritional value.
Recipes with Cost Per Serving Info and Other Links Recipes with Price Per Serving Info Please keep in mind that cost per serving changes with your area, the time of year, and as time passes from when the recipe was … Continue reading
Here is a table listing some common ingredients and their prices per several different measurements. Your cost per serving will vary widely depending on many factors, but here are some numbers to start with. Ingredient prices per measurement Price Item … Continue reading
The Article: Day 6 Breakfast Omelet A good omelet is an art. However, with a little effort a couple of eggs can make a real meal. An omelet does not have to have cheese. However it does make it nice. … Continue reading
Items for your Care Package for the Hard Times Kitchen Most of these items are cheaper per unit in larger/bulk amounts, so those save you money in the long run. But if you have a limited amount of dollars to … Continue reading