Get More Nutritional Bang For Your One Buck – 46 foods that cost as much as Ramen but are better for you

I can buy a box of spaghetti for $1, and Ramen noodles are less than a penny cheaper per pound. What can I get for the same amount (or less) that is better for us?
Many people struggle on a very tight food budget. The food stamps budget is difficult, you must be thrifty and economical. It has been proven that highly processed foods cost less than nutritionally dense, fresh foods. It is very tempting to grab that $1 package of noodles and chow down on those calories. However, when you buy foods like this you’re not getting as much nutritional value.

Continue reading

Care Package for the Hard Times Kitchen – Links & Resources

Recipes with Cost Per Serving Info and Other Links Recipes with Price Per Serving Info Please keep in mind that cost per serving changes with your area, the time of year, and as time passes from when the recipe was … Continue reading